Küçük Mutfak Tasarımları Hakkında İyi Fikirler

2
209 kez okundu
küçük mutfak tasarımları
küçük mutfak tasarımları

Küçük mutfak tasarımları uygulaması yaparken yapacağınız tercihleri fonksiyonel ürünlerden yana kullanmalısınız. Günümüzde yaşam alanlarının küçüldüğü, mutfakların kaşık kadar olduğu bir gerçek, bu nedenle evin her santimini elverişli kullanmak gerekmektedir. Bu bağlamda küçük mutfağında her santimi son derece değerlidir. Küçük mutfak tasarımları konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? O halde yazımız sonuna kadar okuyun. Sizin için küçük mutfak dizaynlarına dair iyi fikirler vereceğiz.

Küçük Mutfak Tasarımları Nasıl Olmalıdır?

Küçük mutfak dizaynlarında akıllı çözümler bulunduğunda büyük fikirler ortaya çıkmaktadır. Özellikle metropollerde yaşam alanlarının küçüldüğünü, özellikle mutfak için ayrılan alanın kısıtlı olduğunu düşünürsek bu çözümlerin kıymetini daha iyi anlarız.

Mutfak, yemek pişirme ve temizlik aşamalarının olduğu hareketli bir alandır. Bu nedenle etrafın ferah olması sizin daha az yorulmanızı sağlayacaktır.

Mutfakta buluna beyaz eşyalar, küçük ev aletleri ve diğer eşyaların depolama alanı çok iyi belirlenmelidir. Bu şekilde mutfak hem yemek pişirme hem de depolama alanı olarak kullanılabilir.

Peki, Nasıl?

Öncelikle mutfağınızı iyi tanımalısınız. Mutfaktaki ölü boşlukları mutlaka dolap ile değerlendirmelisiniz. Bu şekilde bir hayli depolama alanı çıkacaktır.

Küçük mutfak tasarımları duvarları tamamen dolaplarla çevrilidir. Tezgah üstüne de minik raflar yaparak küçük ev aletlerini depolayabilirsiniz. Bunun için hasır sepetler veya askılı dekoratif raflar kullanabilirsiniz.

Yemek pişirilirken ve temizlik yapılırken tezgah üstünün geniş ve ferah olması gerekir. Ayrıca üzerinde bir sürü eşya olan mutfak tezgahı mutfağı karmaşık gösterir. Bu nedenle tezgah üstünü eşya ile doldurmamaya özen gösterin.

Mutfakta depolama alanı bulmak için mutfağınız iyi gözlemlemeniz yeterli olacaktır. Mutlaka iyi fikirlere sahip depolama alnı bulacaksınız.

Pencere pervazlarını büyülterek veya dekoratif raf kullanarak baharatlarınızı veya elinizin altında olması gereken mutfak gereçlerini koyabilirsiniz. Bu bağlamada açık raf sistemleri küçük mutfakların kurtarıcısıdır.

Küçük Mutfak Dekorasyonları İncelikleri

Küçük mutfak dekorasyonunda açık renk kullanmak son derece önemlidir. Açık renklerle akıllıca dekore edilen küçük mutfak çok ferah bir görünüme kavuşabilir. Bu alanda pratik fikirleri uygulamalısınız.

İşlevsel ürünler kullanarak küçük mutfağı fazla eşya ile doldurmamış olursunuz. Mesela ada mutfak uygulamasında tezgahı masa olarak da kullanabilirsiniz. Bunun için ortada yeterli alanınız yoksa tezgah altına giren masa modellerini incelemeli ve mutlaka değerlendirmelisiniz.

Küçük mutfakta büyük masa sandalyeleri yerine minik ve iç içe giren ya da katlana sandalyeleri tercih edebilirsiniz.

Mutfağın kör noktasına dekoratif ayna yerleştirerek mutfağa derinli katabilirsiniz. Ayrıca beyaz eşyalarınız ankastre şeklinde yerleştirerek mutfağınızı daha da ferah hale getirebilirsiniz.

 

Küçük mutfak dizaynlarında zemin döşemesi de açık renklerden olmalıdır. Eğer ısıtma probleminiz yoksa büyük parçalı fayans kullanmanızı öneriyoruz. Bu mutfak zeminine derinlik katarak daha ferah görünmesini sağlayacaktır.

Küçük mutfakta seçeceğiniz perde modeli de açık renk olmalıdır. Minik desenli modeller yerine sade renklerde modeller tercih etmelisiniz. Küçük mutfaklar için en ideal perde renginin beyaz olduğu da unutulmamalıdır.

Tamamen açık renklerle dekor edilen küçük mutfakta canlı renklerden oluşan detaylar da olmalıdır. Mesela, renkli küçük ev aletleri, renkli mutfak aksesuarları veya açık renk mutfak dolabında minik renkli vurgular mutfağınız daha da şık hale getirecektir.

Özel Mutfak Dolapları İle Mutfağınızda Harikalar Yaratın başlıklı yazımız için buyurun içeriye:)

Küçük mutfaklarda kullanacağınız beyaz eşyalar, ortamın ferahlığı için kesinlikle açık renklerden olmalıdır.

 

Küçük mutfak aydınlatması bir yerden sağlanamıyorsa iki aydınlatma kullanılmalıdır. Aydınlatma rengi kesinlikle beyaz olmalıdır. Modern küçük mutfak dekorasyonlarında dolap içi aydınlatmaları da ortamı oldukça ferah bir görünüme kavuşturmaktadır.

Açık Mutfak Modelleri Uygulanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı yazımızı incelediniz mi?

Küçük mutfakta işlevsel mutfak dolapları kullanılarak hem kullanışlı alanlar yaratılmış olunur, hem de işler daha da kolay hale getirilir.

Küçük mutfak tasarımları hakkında sizin de iyi fikirleriniz varsa yorum bölümünden bizlerle paylaşarak başkalarına yardımcı olabilirsiniz.

 

 

 

 

2 YORUMLAR

  1. Meraba, mutfakta yapabilecegim bircok iyi fikir buldum. Verdiginiz bilgiler icin tesrkkurlerimi sunarim. Ozellikle ada tezgah altindaki cekmecelere bayildim, artik sizinleyim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here