Kadayıf Dolması

0
156 kez okundu

250 gram kadayıf
1 buçuk su bardağı doğranmış ceviz
2,5 şu bardağı su
3 su bardağı toz şeker
7-8 damla limon
1 şu bardağı sıvı yağ

Kadayıf ve cevizin muhteşem birleşiminden oluşan bu kadayıf dolmasının tadına siz de doyamayacaksınız. Denenmiş tam ölçüleriyle kadayıf tatlımızın tarifini mutlaka deneyin.

Ilk olarak şerbetini hazırlamak için su ve şekeri tencereye alın ve 15 dakika kaynatın. Limon suyunu da ilave ederek karıştırın ve  ocaktan alın. Tel kadayıftan parçalar alın ve ebatları 15 x 15 cm olacak  düz ve çok kalın olmayan kareler oluşturun. Bunu yaparken her yerinin aynı kalınlıkta olmasına dikkat edin.

Elinizde parçalanmış olduğunuz cevizleri kadayıflarla oluşturduğunuz karelerin bir kenarına dizerek çok bir şekilde hepsini sarın. Bir kasenin içerisinde 2 adet yumurtayı çatal yardımı ile güzelce çırpın ve hazırlamış olduğunuz kadayıf sarmalarını hiç elinizden bırakmadan hızlı bir şekilde teker teker içine bandırın.

Bir tavanın içerisinde sıvı yağı kızdırın ve sarmaları nar gibi olana dek kızartın. Daha sonra sıcak vakitleri soğuyan şerbetinizin içine atın ve 15 dakika bekledikten sonra çıkararak servise sunun. Afiyet olsun…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here