Açık Mutfak Modelleri Uygulanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2
146 kez okundu
açık mutfak modelleri
açık mutfak modelleri

Açık mutfak modelleri modern ve çık görünümleri nedeni ile çok tercih edilmektedir. Ancak açık mutfak dekorasyon konusu hassas bir konudur, ayrı bir titizlik ve özen ister, açık mutfak dekorasyonu yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelermiş gelin birlikte inceleyelim.

Açık Mutfak Modelleri Uygulamasında Dikkat Edilecek Noktalar

Açık mutfak dekorasyonunda dolap sayısı yeterli olmalıdır. Dolap sayısının azlığı ortalığı fazla toparlamayacağı için mutfağınız dağınık görünecektir, bu da hiç hoş bir görüntü değildir. Görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak, düzenli ve derli toplu bir mutfak için çok bölmeleri olan dolaplar yaptırmalısınız.

Açık mutfak modelleri incelenirken mobilyaları da düşünmeniz gerekir. Dolap renginiz ile mobilya renkleriniz kesinlikle uyumlu olmalıdır. Aksi durumda göz yoran ve şık olmayan bir görünüm ortaya çıkar.

Dolap renkleri koltuk renkleri ile aynı olabileceği gibi birbirine yumuşak geçişler yaparak birbirini tamamlayan tonlar da olabilir.

Salonla birleşik olan açık mutfak modellerinde aydınlatma büyük önem taşımaktadır. Yetersiz aydınlatma ile hem mutfağınız, hem de oturma alanınız karanlık olacağı için kasvetli bir ortamı oluşacaktır.

Pencereden yeteri kadar ışık alan bir açık mutfağa sahipseniz çok şanslısınız, ancak durum böyle değilse doğru aydınlatma ile ortamı ferah hale getirmelisiniz.

Dolaplarda spot aydınlatmalar, masa üzerinde sarkıt lambalar, kör noktalara ayaklı lambader aydınlatmalar kullanılabilir.

Karanlık bir görünümü olan açık mutfaklarda dolap ve mobilya renkleriniz mutlaka açık renk olmalıdır. Mesela, beyaz tonlarında mobilyalar, beyaz mutfak masası, içine renk atılmış sandalyeler, beyaz mutfak dolabı ortama temizlik, duruluk ve ferahlık getirecektir.

Küçük mutfağında nasıl dekorasyon yapacağını bilmeyenler için Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon Fikirleri Nelerdir? başlıklı konu incelemesini araştırdık.

Beyaz bir açık mutfak modeli düşünüyorsanız açık renk koltuklarınızı yağ ve kir tutmayan kolay temizlenen kumaşlardan seçmelisiniz. Açık renk koltuklarınıza canlı renklerde kırlentler yaparak ortamı hareketlendirebilirsiniz. İçine yağ almayan, leke tutmayan parlak kumaşlar oldukça revaçtadır.

Açık renk mutfak dolapları ile uyumlu koltuk kırlentleri ortamı inanılmaz şekilde değiştirecektir. Açık renk bir açık mutfak modelinde mutfak aksesuarları ve küçük ev aletleri canlı renklerden seçilmelidir.

Büyük geniş ve bol ışık alan bir açık mutfağa sahipseniz dilediğiniz renklerde renk kombinleri yapabilirsiniz. Hatta koltuk takımı ile mutfak tezgahı arasına geçiş noktası yaparak farklı ve şık açık mutfak dizaynı oluşturabilirsiniz.

Açık mutfaklarda da uygulanabilecek özel dolap fikirleri için Özel Mutfak Dolapları İle Mutfağınızda Harikalar Yaratın başlıklı yazımızı incelemenizi öneririz.

Daha fazla fikir vermesi açısından aşağıdaki açık mutfak modelleri resim galerimizi istifadenize sunuyoruz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here